Hydranty przeciwpożarowe w blokach mieszkalnych

Instalacja przeciwpożarowe otaczają nas wszędzie. Są instalowane w budynkach jak i poza nimi, a nawet w pojazdach komunikacji zbiorowej czy kolejowej. Ich istnienie jest konieczne jeśli w danym miejscu występuje zwiększone zagrożenie pożarowe.

Przeciwdziałanie zagrożeniom pożarowym w wysokich budynkach

Wśród wszystkich instalacji stosowanych w obiektach budowlanych niektóre stanowią szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców. Są nim na przykład rozległe instalacje elektryczne, gazowe, czy innych paliw palnych. Szczególnym miejscem gdzie należy stosować instalacje przeciwpożarowe są budynki mieszkalne. Pożar w bloku może skończyć się tragedią. Wyobraźmy sobie, że górne piętra zostają odcięte od możliwości ucieczki przez szalejący ogień. Ludzie mają do wyboru skoczyć z dużej wysokości, co niechybnie zakończy się śmiercią, lub przejście przez płonące piętro. Aby uniknąć takich sytuacji stosuje się instalacje przeciwpożarowe. Odpowiednie, bardzo restrykcyjne przepisy wymagają stosowania w budynkach średniowysokich i wysokich odmienne instalacje przeciwpożarowe, zapewniające dostęp do wody z instalacji gaśniczej.

Hydranty w wysokich budynkach

W budynkach mieszkalnych rozróżnia się dwa typy instalacji przeciwpożarowych. Są to albo tak zwane piony suche, w których w normalnych warunkach nie ma wody, a jest ona do nich wtłaczana dopiero przez motopompy straży pożarnej. Urządzeniem, które służy do poboru wody z takiego pionu jest hydrant wewnętrzny. Podobnie jest w przypadku występowania pionów nawodnionych, które są drugim typem instalacji przeciwpożarowych w blokach. W tym przypadku w pion cały czas znajduje się pod ciśnieniem wody, a system hydrantów wewnętrznych funkcjonuje w ten sam sposób.

Prawo budowlane szczegółowo precyzuje umieszczenie punktów poboru wody gaśniczej w budynkach mieszkalnych. Hydrant w bloku musi znajdować się na każdej klatce schodowej w przynajmniej jednym punkcie. Do hydrantów strażacy podłączają węże gaśnicze, które muszą starczyć do najdalszych punktów danego piętra. Przyjmuje się, że wystarczyć powinien wąż średniej długości. Jeśli tym typem węża nie można doprowadzić wody w każde miejsce piętra z danego hydrantu, należy przenieść punkt w inne miejsce lub zainstalować więcej hydrantów. Odpowiedzialność za poprawne wykonanie instalacji wodno-gaśniczej spoczywa na projektancie, a jej utrzymanie na zarządcy budynku. Instalacja ta musi być zawsze sprawna, w innym przypadku zarządcom budynku grozi poważna odpowiedzialność karna.

Poznaj przykładowe hydranty stosowane w budynkach w Polsce na stronie: http://sklep-ppoz.pl/pl/c/z-wezem-plaskoskladanym-DN-52/35