Czym jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nakładają na właścicieli obiektów, zarządców lub użytkowników obowiązek zapewnienia i wdrożenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Dokument taki zawierać powinien szereg wymaganych informacji.

 

gaśnica przeciwpożarowa

Fot. Flickr

Przede wszystkim znajdują się w nich warunki ochrony przeciwpożarowej i muszą wynikać zarówno z przeznaczenia jak i sposobu użytkowania danego obiektu, jego warunków technicznych. Instrukcja taka określa także w jakie uradzenia przeciwpożarowe jest wyposażony obiekt oraz jakie są przewidziane kontrole ich kontrole, konserwacja i przeglądy legalizacyjne. Określona musi zostać także procedura postępowania na wypadek pożaru bądź innych zagrożeń dla ludzi przebywających w obiekcie. Ważnym elementem są także warunki ewakuacji oraz jej organizację. Zawierać powinny się także instrukcje o sposobach informowania i zapoznawania z treścią dokumentu użytkowników obiektu, zatrudnionych pracowników. Określone zostają także zadania i obowiązki przeznaczone dla użytkowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W części graficznej instrukcja przeciwpożarowa zawierać musi plany obiektów i ich usytuowania a także terenu przyległego. Uwzględnione powinny być na nich:

  • powierzchnie budynku, ilość kondygnacji oraz wysokość kondygnacji,

  • odległość do innych sąsiadujących obiektów,

  • informacje na temat parametrów pożarowych substancji palnych występujących w budynku,

  • gęstości obciążenia ogniowego w strefach pożarowych,

  • kategorie zagrożenia ludzi wraz z przewidywaną liczbą ich obecności na kondygnacjach ii pomieszczeniach,

  • lokalizacji pomieszczeń,

  • lokalizacji stref zagrożenia wybuchem,

  • miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych, materiałów niebezpiecznych,

  • podział na strefy pożarowe,

  • miejsca hydrantów i źródeł wody,

  • wskazanie kierunków ewakuacji i wyjść ewakuacyjnych,

  • oznaczenie dróg pożarowych i dojazdowych.

Jakie są wymagane kwalifikacje do sporządzenia instrukcji przeciwpożarowej?

znaki ewakuacyjne

Fot. Flickr

Czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, w tym między innymi sporządzanie instrukcji ochrony pożarowej przeprowadzają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami o czym mówi ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Osoby takie powinny posiadać wykształcenie minimum średnie i uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technika pożarnictwa. Uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej otrzymuje się na okres 5 lat. Uprawnienie zdobywa się kończąc szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub szkolenie aktualizujące inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Kwalifikacje zawodu technika pożarnictwa zdobywa się kończąc kształcenie i zdając egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna podlegać aktualizacji przynajmniej raz na dwa lata oraz po każdych zmianach w sposobie użytkowania budynku czy zmianach technologicznych, które wpływają na warunki ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz więcej na stronie sklepu: http://sklep-ppoz.pl