Gdzie spotkamy podnośniki dla niepełnosprawnych

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych są szczególnym rodzajem urządzeń mechanicznych przeznaczonych do pomocy przy przenoszeniu osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Podnośniki często spotykane w placówkach medycznych, czy rehabilitacyjnych mają na celu ucywilizowanie sposobu opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

W przeciwieństwie do typowych wind czy dźwigów kabinowych, czy platform przyschodowych podnośniki umożliwiają przenoszenie osób o bardzo dużym ograniczeniu ruchowym, szczególnie wynikającym z choroby.

Konstrukcje podnośników uwzględniają przeniesienie osób niepełnosprawnych (często pacjentów) z łóżek lub wózków inwalidzkich na miejsce przeznaczenia. Brak możliwości ruchu sprawia ogromny dyskomfort. Coraz szersze stosowanie urządzeń podnośnikowych daje możliwość personelowi placówek medycznych i rehabilitacyjnych w przeprowadzaniu zabiegów w sposób wygodny i efektowny, a zarazem bezpieczny dla pacjentów.

Podnośniki przeznaczone do obsługi ludzi muszą spełniać warunki opisane w normach i dyrektywach unijnych dotyczących sprzętu rehabilitacyjnego i transportowego. Materiały, sposób budowy oraz dokładność wykonania wpływają na cenę urządzeń podnośnikowych. Producenci i monterzy podnośników ponoszą odpowiedzialność za jakość i sprawność sprzętu, który zakupiony jest na wiele lat użytkowania. Aby urządzenie było bezpieczne i posiadało odpowiedni udźwig (wraz z udźwigiem rezerwowym) musi zostać wykonane z odpowiedniej jakości materiału stalowego, wykonanego według projektu wzmacniającego konstrukcje. Dokładność spawu, funkcjonalność oraz możliwość dostosowania kosza podnośnika pod transport różnych osób przekłada się na koszty zakupu urządzenia.

Rosnąca popularność, oraz spadające ceny sprzętu rehabilitacyjnego, jak też duże dofinansowanie zakupu podnośników sprawiają, że sprzęt ten jest coraz powszechniejszy.

Budynki, które zobowiązane są do dostosowanie się pod potrzeby niepełnosprawnych

W podnośniki dla niepełnosprawnych wyposażają się głównie placówki medyczne i rehabilitacyjne. Szpitale wykorzystują podnośniki do przenoszenia pacjentów ciężko chorych, o ograniczonych możliwościach poruszania się na platformy transportowe (łóżka transportowe szpitalne). Przenoszenie pacjentów może również odbywać się pomiędzy pomieszczeniami placówki medycznej na samym urządzeniu – wybrane modele podnośników umożliwiają bezpieczne przewożenie niepełnosprawnych.

otwarcie drzwi windyW placówkach rehabilitacyjnych i coraz częściej też na basenach można spotkać podnośniki (w tym podnośniki krzesełkowe) pozwalające na zanurzenie osób niepełnosprawnych w wannach czy nieckach basenu. Brak czucia w nogach nie oznacza możliwości poruszania się w wodzie, a rehabilitacja tych osób na basenach dzięki podnośnikom krzesełkowym jest bardziej komfortowa dla pacjentów i wygodna dla obsługi obiektu.

Podnośniki spotykamy z wiadomych względów również w domach opieki i hospicjach

Podnośniki w warunkach domowych

Opieka nad ciężko chorym pacjentem, który nie posiada możliwości poruszania się jest szczególnie trudna. Umożliwienie wykąpania pacjenta oraz zmiany jego pościeli jak też usadowienie na wózku na czas transportu (czy spaceru) jest zadaniem w którym domowe podnośniki dla niepełnosprawnych wyręczają opiekunów przy najcięższych pracach mogących wymagać dużej siły i obciążenia.

Typy podnośników jakie można spotkać:

  • Podnośniki transportowe
  • Podnośniki rehabilitacyjne
  • Dźwigi dla niepełnosprawnych
  • Podnośniki jezdne
  • Podnośniki sufitowe
  • Podnośniki szpitalne
  • Podnośniki wannowe

W zależności od przeznaczenia ceny tych urządzeń są bardzo różnej. Dla ułatwienia zakupów tego typu sprzętu rehabilitacyjnego podnośniki mogą być objęte dofinansowaniem z funduszy wsparcia osób niepełnosprawnych. Montaż tych urządzeń, zarówno w domach prywatnych, jak również w placówkach medycznych i rehabilitacyjnych jest szczególnie ważny dla prawidłowej, bezpiecznej obsługi pacjentów.