Kotłownie i wymiennikownie ciepła

Stojący budynek mieszkalny posiadać musi szereg urządzeń które będą czyniły ważną rolę w dostawie mediów, ich obróbce. Jak wiadomo, każdy budynek musi mieć zapewnione dostarczanie ciepła, ale także wody. Aby te wymagania były spełnione obiekt budowlany mieszkaniowy podłącza się do istniejącej sieci miejskiej w zakresie centralnego ogrzewania oraz sieci dostarczającej wodę użytkową. Jenak samo podłączenie nie w każdej sytuacji załatwia sprawę, bowiem pojawia się potrzeba instalacji dodatkowych urządzeń, które umożliwiają korzystanie z dostarczanych mediów.

wymiennikownia ciepła

Wymiennikownia ciepła

Wymiennikownie ciepła – zasada działania

Urządzenia zwane wymiennikami ciepła służą do przekazania energii cieplnej z jednej cieczy lub gazu, wcześniej ogrzanemu do innej nieogrzanej cieczy lub gazu. Jeżeli w budynku istnieje kocioł, który podgrzewa wodę, może przekazywać jej ciepło zarówno do dostarczanej wody użytkowej w celu jej podgrzania, ale także wody centralnego ogrzewania. Często stosuje się wymiennikownię w sytuacji, kiedy budynek wyposażony jest w podłogową instalację grzewczą, wówczas dostarczane ciepło musi być znacznie niższe niż w przypadku zasilania tradycyjnej sieci grzejnikowej gorącą wodą. Każda instalacja jest inna i zaprojektowana jest zgodnie z wymogami obiektu, rodzajem zastosowanej sieci i wielkości budynku.

Przepompownie

Pompy wody są urządzeniami, które wymuszają ruch wody w instalacjach hydraulicznych. Działają w sposób analogiczny do działania wentylatorów w instalacjach wentylacyjnych. Pompy, najczęściej elektryczne lub olejowe pompują ciecz w instalacji i umożliwią jej podanie do odbiorników z dużym ciśnieniem.

Kotłownie

kotły olejowe

Kotły olejowe

Kotłownie to urządzenia, których sercem są piece i kotły zasilane paliwem lub energią elektryczną. Ich zadaniem jest podgrzanie dostarczanej do budynku wody. Najczęściej spotykane kotły zasilane są węglem kamiennym, drzewnym, eko-groszkiem, olejem, gazem, lub zasilane prądem. W budynkach mieszkalnych najczęściej spotykamy kotły co oraz kotły cwu, które podgrzewają dostarczaną do obiektu wodę. W niektórych przypadkach budynek nie musi być wyposażony w kotły, gdyż dostawca mediów podgrzewa wodę we własnym zakresie i za zwiększona opłatą pompuje wodę do budynku już wcześniej podgrzaną. Woda podgrzewana jest w węzłach cieplnych, które mogą podgrzewać wodę dostarczaną do grupy budynków najbliżej usytuowanych, aby zapobiec tez utracie ciepła podczas transportu wody.

źródła informacji:

http://metalservice.info.pl

http://muratordom.pl

http://muratordom.pl