System ppoż w budynku

Ogień jest jednym z żywiołów, który niesie za sobą wiele zagrożeń w tym zagrożenie życia oraz straty materialne. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak istotne znaczenie ma wdrożenie systemu ppoż. Dla większości z nas jest to głównie wymóg prawny, który musi być zastosowany w budynkach użyteczności publicznej. Owszem jest to restrykcyjny wymóg, ale dzięki niemu istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka wystąpienia pożaru.

system ppoż

Jak zadbać o ochronę ppoż

Każdy pracodawca, czy właściciel budynku jest zobligowany do tego aby zapoznać pracowników z podstawowymi zasadami ochrony ppoż. W wielu firmach co jakiś czas odbywają się nawet ćwiczenia ppoż, które przedstawiają to w jaki sposób powinniśmy się zachować w sytuacji wybuchu pożaru. Jest to przede wszystkim forma uświadomienia tego co może się wydarzyć jeśli wybuchnie pożar i w jaki sposób powinniśmy się zachować. Jak uniknąć paniki i jak działać w sytuacji kryzysowej.

Elementy ochrony ppoż

Ochrona ppoż nie byłaby możliwa gdyby nie zastosowanie odpowiednich elementów ochrony przeciwogniowej i dymoodpornej. Tak więc każdy budynek użyteczności publicznej musi być wyposażony w drzwi ppoż przeciwpożarowe, przegrody ppoż, dobrze by była także ściana ogniowa, czujniki, sygnalizator zewnętrzny i wewenętrzny. Nie są to oczywiście jedyne elementy ppoż, bowiem w ramach ochrony w każdym budynku musi być gaśnica, hydranty wewnętrzne, tabliczki ze znakami bezpieczeństwa. Poszukując elementów ochrony ppoż warto odwiedzić stronę producenta W2 (www.w2.pl), sygnalizatory, czujniki i inne tego typu urządzenia, które oferuje firma zapewniają skuteczną ochronę przeciwpożarową.

gaśnice

Dodatkowe zabezpieczenia

W większości budynków wdrażane są systemy przeciwpożarowe, które potrafią wykryć zagrożenie pożarem już w początkowej fazie. W ramach systemu ppoż aktywne są tak zwane czujniki pożaru, sygnalizatory, czujniki dymu oraz systemy alarmowe których zadaniem jest powiadomienie służby pożarniczej o wystąpieniu zagrożenia.