Uszczelki – rodzaje i zastosowanie

Choć wydawać mogłoby się, że uszczelki niczym się od siebie nie różnią, to jest to niezwykle błędne myślenie. Rodzajów uszczelek jest wiele, podobnie jak możliwości ich wykorzystania. Różnią się one nie tylko zastosowaniem, ale również często materiałem, z którego zostały wykonane.

Uszczelki gumowe

Uszczelki gumowe, to jedne z najczęściej wybieranych spośród uszczelek. Wszystko za sprawą tego, że są one niezwykle elastyczne, przez co łatwo dopasować je do wielu powierzchni, na których uszczelnieniu nam zależy. Uszczelki gumowe są również niezwykle odporne na działanie wody, a także cechują się bardzo niską przepuszczalnością różnego rodzaju gazów. To także jedne z tych uszczelek, które bardzo dobrze izolują, zarówno od dźwięku, jak i ciepła i prądu. Uszczelki gumowe można wybierać spośród kilku rodzajów gumy. Są to między innymi EPDM, który pozwala na kontakt z wodą pitną, a także SBR, przeznaczony do instalacji wodnych, w których woda jest niezdatna do picia. Można wyróżnić również NBR, który świetnie sprawdza się w kontaktach z olejami, jak również NR-L, pozwalający na kontakt na przykład z produktami żywnościowymi.

uszczelki fibrowe, gumowe, kryngielitowe

Uszczelki fibrowe

Uszczelki fibrowe, to jedne z najlepiej uszczelniających uszczelek. Zawdzięczają to właściwości, jaką jest pęcznienie podczas kontaktu z wodą — dzięki temu dociskają miejsce, które uszczelniają. Są one również niezwykle odporne na działanie tłuszczów, jak również na ścieranie. Uszczelki fibrowe doskonale nadają się do obróbki plastycznej i mechanicznej, przez co szczególnie polecane są mechanikom. Ich zastosowanie można zauważyć również w grzejnikach lub wodomierzach.

Uszczelki kryngielitowe

Uszczelki kryngielitowe można nazwać tymi, które pasują do niemal wszystkiego. Materiał, z którego są wykonane, ma niezwykle szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzą się jednakowo w instalacjach mających styczność z wodą pitną, ciepłą zimną, a także z parą wodną. Uszczelki kryngielitowe można wykorzystać także w instalacjach, które mają do czynienia z olejami, paliwem, a także w warunkach, w których panuje temperatura osiągająca powyżej 600°C. Są niemal doskonałe do wodomierzy czy grzejników.

Wpis powstał we współpracy z http://www.admet.com.pl/.