Klasyfikacja zaworów elektromagnetycznych

 

Czym jest elektrozawór?

Elektrozawór, inaczej nazywany również zaworem elektromagnetycznym, to nic innego jak zawór, który służy do sterowania, odcinania bądź otwierania przepływu mediów ciekłych bądź gazowych. Jego elementem sterującym jest specjalna cewka elektromagnetyczna. W takich zaworach sygnał elektryczny odpowiednio steruje zaworem i zmienia jego położenie w celu uzyskania zadowalających przez użytkownika efektów. Sygnał przedostaje się do zaworu za pośrednictwem pola magnetycznego.  

Parametry zaworów elektromagnetycznych

Podczas wyboru odpowiedniego zaworu elektromagnetycznego należy brać pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest medium, które przez zawór przepływa. Jeśli wiemy dokładnie do czego chcemy zastosować dany zawór elektromagnetycznych, następnie najlepiej przyjrzeć się jego innym parametrom i właściwościom, między innymi takimi jak: rodzaj przyłączenia, średnica nominalna, materiał, z którego wykonano korpus urządzenia oraz uszczelnienia miękkie, wielkość przepływu, pobór mocy, napięcie zasilania, zakres dopuszczalnych temperatur, zakres ciśnień oraz czas otwarcia i zamknięcia zaworu.

Klasyfikacja

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – zawory można podzielić biorąc pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest medium, które przez zawór przepływa. Mając na uwadze ten czynnik, możemy wyróżnić zawory do wody, gazu, powietrza, pary wodnej, tlenu, oleju itd. Zaś ze względu na sposób, w jakim owe zawory działają, możemy sklasyfikować:

  • zawory elektromagnetyczne bezpośredniego działania,
  • zawory z serwowspomaganiem lub serwosterowaniem.

Zaś biorąc pod uwagę ilość możliwych dróg przepływu można wyróżnić elektrozawory:

  • dwudrogowe,
  • trzydrogowe,
  • wielodrogowe, tak zwane rozdzielacze.

Możemy jeszcze wydzielić zawory ze względu na: liczbę możliwych położeń (2 bądź 3), ilość pozycji spoczynku (monostabilne lub bistabilne – impulsowe), położenie spoczynkowe (zamknięte albo otwarte) oraz element, który odpowiada za bezpośrednie sterowanie przepływem (membrana, tłoczek, rodzeń zanurzony czy ruchoma kotwica itd). Wysokiej jakości zawory elektromagnetyczne o różnych parametrach i możliwościach zastosowania znajdziesz na http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.