Na co zwracać uwagę przy montowaniu instalacji zewnętrznych w ogrodzie?

Zlecanie wykonania instalacji zewnętrznej w ogrodzie może w dużym stopniu naruszyć nasz budżet domowy, dlatego też warto zastanowić się nad samodzielną realizacją większości prac. Na co mamy zatem zwracać uwagę przy montaży instalacji zewnętrznych?

 

Najlepszy moment na wykonanie instalacji w ogrodzie

Im wcześniej tym lepiej. Podczas planowania powierzchni w ogrodzie należy wytyczyć odpowiedni zakres działań dotyczący instalacji zewnętrznych jak na przykład – gdzie powinny się znaleźć punkty oświetleniowe, w jakim punkcie umiejscowione zostaną gniazdka wtyczkowe czy inne fragmenty kompozycji ogrodowej, które potrzebują zasilania elektrycznego.

 

Prawidłowa kolejność prac:

  • ukształtowanie terenu w ogrodzie
  • ewentualne usunięcie wody z działki
  • ułożenie instalacji do nawadniania oraz kabli instalacji elektrycznej
  • stworzenie architektury ogrodowej
  • wykonanie trawników
  • zamontowanie końcowych elementów instalacji elektrycznej (nadziemnej)

 

Podstawowe wskazówki:

  1. Zainstalowanie skrzynki elektrycznej z tworzywa sztucznego w ogrodzie znajdującą się na betonowej podstawie, jeżeli prąd jest wymagany tylko do koszenia trawników.
  2. Instalacje elektryczne znajdujące pod ziemią nie powinny się znajdować w miejscu przejścia utwardzanych ścieżek
  3. Sprzęt powinien zawierać znak bezpieczeństwa B (zawiera wymaganą aprobatę techniczną)

 

obejmy do rur

Obejmy do rur, uchwyty do instalacji zewnętrznych

Rodzaj uchwytu jest zależny od wielu czynników, najczęściej jednak są to obejmy do rur ze stali nierdzewnych, które są specjalnie przygotowane do montażu na zewnątrz pomieszczeń ze względu na wysoką wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne. Odpowiednie uchwyty, obejmy rur możemy uzyskać za stosunkowo niewielką cenę. Obejmy do rur to produkt, który gwarantuje nam także szybką i trwałą instalację węży oraz kabli.