Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych i przemyśle

Budowa_budynku

Instalacja elektryczna występuje obecnie niemalże w każdym budynku – zarówno mieszkalnym czy obiektach użytkowych czy w końcu przemysłowych. W zależności od typu obiektów stosuje się inne technologie do budowy odpowiednich tras kablowych. Obecnie należą do nich najczęściej kanały kablowe, korytka kablowe, a także drabinki kablowe będące połączeniem, w zależności od potrzeby, plastikowych i metalowych prętów. Obecnie rynek dostarcza bardzo różnych rozwiązań, które są dedykowane do różnych warunków oraz wymagań.

Korytka kablowe – sposób na poprowadznie okabalowania w budynku

Korytka kablowe posiadają obecnie bardzo wiele rodzajów (zobacz tutaj: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/ ), które wyróżnia się zarówno ze względu na materiał z jakiego są wykonane, jak również ich konstrukcję oraz dedykowane rozwiązanie. Można między innymi wyróżnić korytka perforowane wykonane z blach różnej grubości, jak również korytka siatkowe, które zbudowane są z prętów. Budując trasę kablową i wybierając odpowiednie korytka kablowe należy brać pod uwagę między innymi – przeszkody, jakie będą musiały pokonywać, a także obciążenia (kabli, przedowów…), jakie będę musiały unosić – tym bardziej, że korytka kablowe powinny zachować odpowiednia sztywność i utrzymać przewody na odpowiedniej wysokości. Trasa kablowa składająca się z korytek kablowych powinna być sztywna i tworzyć jednolitą całość. W przypadku różnego zakrętów należy użyć odpowiednie łączniki – w tym także kątowe.

Planowanie tras kablowych

Kupując koryta i kanały kablowe należy z góry założyć, że w przyszłości mogą w nich zostać poprowadzone dodatkowe kable, dlatego lepiej jest zostawić więcej luzu, aby nie było żadnego problemu z ich pomieszczeniem. Oczywiście zanim zdecydujesz się na zakup korytek kablowych, kanały kablowych oraz innych części do budowy trasy kablowej, to należy dokładnie zaplanować, jak powinna ona biegnąć oraz znać wszelkie niezbędne wymiary, aby być pewnym, że gdy kupimy wszystkie potrzebne komponenty, to z łatwością ułożymy planowana trasę kablową.

Podsumowanie

Planowanie i budowa tras kablowych wymaga również dobrej znajomości obowiązujących przepisów oraz wymagań techniczno-użytkowych. Dopiero po ich poznaniu można poprawnie i skutecznie wytyczyć, a potem poprowadzić trasę kablową, która będzie spełniać wszystkie obowiązujące wymogi.