Kilka słów o zaworach elektromagnetycznych

Zawory elektromagnetyczne służą do odcinania bądź kierowania przepływem mediów ciekłych albo gazowych. Elementem, który steruje armaturą i znajduje się w tymże zaworze jest cewka elektromagnetyczna. Z kolei, jeśli chodzi o zmianę położenia zaworu – wpływa tutaj na to zmiana sygnału elektrycznego. To znaczy, że zawór elektromagnetyczny jest zamykany, a także otwierany w odpowiedzi na sygnał, dzięki czemu możemy kontrolować przepływ medium w naszej instalacji i dopasować ten obieg do naszych potrzeb.

Rodzaje zaworów elektromagnetycznych

zawórIstnieje kilka rodzai zaworów, między innymi:

  • zawór bezpośredniego działania normalnie otwarty/normalnie zamknięty;
  • zawór elektromagnetyczny pośredniego działania normalnie otwarty/normalnie zamknięty;
  • elektrozawór uniwersalny;
  • zawory elektromagnetyczne rozdzielające, przeznaczone do napędów pneumatycznych;
  • i inne.

Zastosowanie

Elektrozawór ma wiele zastosowań. Przypomnijmy, że jego niewątpliwą zaletą jest to, że sami możemy kontrolować przepływ medium, dlatego znajduje przeznaczenie między innymi w:

  • instalacjach chłodniczych,
  • instalacjach ciepłowniczych,
  • w systemach dozujących,
  • w oczyszczalniach ścieków,
  • w suszarniach,
  • w instalacjach przemysłowych.

Wychodzi na to, że takie zawory elektromagnetyczne znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje woda w różnej postaci – czy to jako gaz czy w stanie ciekłym.

Czym jest zawór z serwowspomaganiem?

Kiedy zawór ma większą średnicę gniazda wraz z nią rosnie siła nacisku na element, który ma zamykać nasz przepływ. W związku z tym potrzebna jest adekwatnie większa siła magnetyczna. Indukowane na cewce elektrozaworu pole magnetyczne może wywołać całkiem niewielką siłę mechaniczną.

zawory-elektromagnetyczne

Jak działają zawory z serwospomaganiem?

Przede wszystkim tego typu elementy wykorzystują różnicę ciśnień w zaworze do wywołania siły otwierającej zawór i utrzymującej go w pozycji otwarcia. Dlatego też istnieją one w dużych rozpiętościach średnic, a oprócz tego – cechują się szerokim zakresem ciśnień pracy.

Jednak jest pewien mankament – takie zawory elektromagnetyczne są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia.

Jak widać, zawory elektromagnetyczne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z medium w stanie ciekłym bądź gazowym, dlatego też świetnie sprawdzają się w oczyszczalniach ścieków czy instalacjach chłodniczych bądź ciepłowniczych. Element sterujący w zaworze to cewka elektromagnetyczna, która jest niezwykle ważną cząstką w całej armaturze.

Przed zakupem warto jednak skontaktować się z odpowiednim konsultantem, który pomoże dobrać nam odpowiedni zawór do naszej instalacji, tak, by wszystko działało jak należy.