Urządzanie kuchni zamkniętej i otwartej

Dysponując dużym salonem, który został przewidziany do aranżacji razem z kuchnią, daje nam możliwość zagospodarowania przestrzeni w rożny sposób. W takich miejscach można zdecydować się na budowę kuchni otwartej, oddzielić kuchnię od części salonowej ścianą działową, lub postawić na rozwiązanie mieszane, tzn. zastosować częściową przegrodę w postaci ściany działowej, murku, czy ułożenia mebli kuchennych. Każda z możliwości posiada swoje dobre strony, ale bardzo często trudno nam jest zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

Kuchnia otwarta z salonem

kuchnia z wyspą kuchenną

Kuchnia z wyspą

To rozwiązanie najlepiej będzie zastosować przy pomieszczeniach o małym metrażu 20-30 m². Wówczas jedna ściana pełni rolę aneksu kuchennego, do którego będzie łatwy dostęp z salonu. Aby fizycznie odróżnić cześć kuchenną i salon można pomiędzy nimi ustawić stół i krzesła, zastosować przesłony, elementy wiszące, które wizualnie odróżnią te dwie części. Nie jest to jednak konieczne, gdyż obecnie kuchnie posiadają bardzo wszechstronny design i można z dużą łatwością dopasować je do mebli w salonie i ogólnego wystroju. W takich miejscach warto zainwestować w lepszy pochłaniacz, żeby zbyt intensywny zapach nie pozostawał w salonie. Tłuszcz w oparach także nie jest niczym dobrym, gdyż zalega na meblach i półkach i jest uciążliwy w zmywaniu. Często w takich aranżacjach spotyka się wyspę kuchenną.

Kuchnia częściowo zamknięta

Dysponując większym pomieszczeniem 30 m² i więcej można pozwolić sobie na połowiczne odgrodzenie kuchni od salonu. Można to uczynić ścianami działowymi, murkami, odpowiednim ustawieniem mebli. Wówczas kuchnia nie rzuca się bardzo w oczy z salonu i może odbiegać stylistycznie do jego wystroju. Może być urządzona w całkiem osobnym klimacie i nie powinno to się ze sobą gryźć. Zwiększa to też wygodę korzystania z kuchni, zmniejsza rozprzestrzenianie się hałasów i zapachów na salon. Meble w takim układzie najczęściej posiadają kształt litery L, lub U. Kuchnia taka jest wygodniejsza z racji możliwości umieszczenia większej ilości szafek i sprzętów AGD.

Kuchnia zamknięta

kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta

Kuchnie można także całkowicie odgrodzić od części salonowej zamykając ją ścianami działowymi z każdej strony. Wejście do kuchni może być wyposażone w drzwi, jednak można także z ich montażu zrezygnować zostawiając sam otwór wejściowy. Takie rozwiązanie będzie najwygodniejsze w salonach o powierzchni ponad 30 m². Jeżeli zależy nam na bardziej przestronnym salonie, to lepiej jest przewidzieć taki ruch o pomieszczeniach większych niż 35-40 m². Osobna kuchnia to wygoda, brak odgłosów i zapachów przedostających się do salonu, możliwość swobodnej pracy osób w kuchni i przebywających w salonie. Dekoracja, i wyposażenie są zupełnie od siebie niezależne, co umożliwia stosowanie zupełnie innych stylizacji w jednym i drugim pomieszczeniu.

Wszystkie z zaprezentowanych rozwiązań posiada swoje dobre strony, ale także ewentualne minusy. Niestety nie zawsze mamy wpływ na wybór, gdyż najważniejszym czynnikiem przy decyzji będzie układ i wielkość posiadanych pomieszczeń w mieszkaniu. Otwarte kuchnie są dziś bardzo modne, pozwalają optycznie zwiększyć przestrzeń w swoim domu i warto zastanowić się nad takim pomysłem.

Jeżeli interesuje Cię temat aranżacji czy projektu kuchni skorzystaj z pomocy: