Etapy zakładania trawników ogrodowych

Prawidłowo wykonany trawnik ogrodowy, czy reprezentacyjny przed wejściem do obiektu firmy czy instytucji stał się współcześnie jedną z ważniejszych wizytówek właścicieli terenów zielonych, oraz obiektów przy których można spotkać takie elementy architektury ogrodów. Dobrze wykonane i zadbane trawniki są estetyczne, cieszą nie tylko oko, ale również umożliwiają wypoczynek.

Domowe trawniki – mała skala, duże możliwości

Wbrew pozorom nie tylko administratorzy dużych przestrzeni, ale również posiadacze przydomowych działek przykładają wiele pracy w założenie i utrzymanie trawników. Współczesne możliwości w zakresie doboru mieszanek traw, oraz urządzenia pomagające w dbaniu o trawę (kosiarki jezdne, kosiarki automatyczne, systemy nawadniające) dają ogromne pole do popisu właścicielom trawników.

Ładna trawa wymaga wiele pracy

trawnik z wysiewu

Dobrze wykonany trawnik, fot: Ogrodowisko

Aby nacieszyć oko estetycznym trawnikiem konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu jeszcze przed właściwym wysiewem mieszanki nasion. Sama trawa coraz częściej dobierana jest w oparciu o jej właściwości (różne gatunki traw inaczej zachowują się w kontakcie z mrozem, mają też odmienną odporność na regularne ścinanie). W zależności od przeznaczenia danego terenu wybiera się odpowiednią kompozycję trawnikową, która składa się z kilku gatunków, ale uwaga – nie każdy gatunek trawy możemy ze sobą mieszać, ponieważ niektóre z nich potrafią się z czasem wykluczać z danego terenu. Dobrze dobrane trawniki posiadają inną gęstość na skrajach powierzchni, oraz w miejscach narażonych na zadeptanie (teren rekreacyjny).

Przygotowanie terenu pod trawnik

Ważnym elementem jaki był wcześniej wspomniany jest przygotowanie terenu. Aby trawa rosła równomiernie konieczne jest wyrównanie terenu, lub zniwelowanie ich nierówności (trawy mogą rosnąć na pochyłej glebie, ale dobiera się w tych miejscach inną gęstość wysiewu.

Domowe trawniki często sieje się na wyrównanym i odpowiednio przygotowanym terenie. Profesjonalni ogrodnicy sprawdzają (np. dzięki czujnikom) jak kwasowość oraz skład gleby na danym terenie może wpłynąć na wzrost trawnika. Gleby zbyt suche czy twarde miesza się z ziemią o odpowiednim Ph, natomiast tereny gliniane podsypuje się piaskiem, aby poprawić przepływ wody wsiąkanej podczas deszczu – uniemożliwi to jej zastanie i gnicie trawnika.

Poszczególne etapy prac ziemnych przeprowadzane są również w odpowiednim terminie. Co prawda można siać trawniki wczesną wiosną, jednak dla większości traw (nie tylko hodowlanych, ale też dzikich) to druga połowa roku jest okresem najsilniejszego wzrostu (ciepłe noce, nagrzana gleba, długie okresy nasłonecznienia wpływają na szybki wzrost trawy). Zakładanie trawników – etapy wykonywane przez firmy ogrodnicze to przede wszystkim dokładne przygotowanie terenu, dobór mieszanki i równomierne sianie. Siane trawniki w przeciwieństwie do tych z rolki wymagają zastosowania odpowiednich technik siewu, lub maszyn rolniczych do wysiewu. Ostatnim etapem jest przysypanie nasion i walcowanie – to ważny etap, na którym wielu domorosłych ogrodników popełnia najwięcej błędów – walcowanie terenu trawnika musi zapewnić odpowiednią twardość dla wzrostu, uniemożliwiając ucieczkę zbyt dużej ilości wilgoci z gleby w które leżą nasiona traw.

Pielęgnacja trawnika

Po pierwszych miesiącach jesiennych wzrostów trawnik powinien być gotowy na zimowanie. W kolejnych latach w zależności od jakości mieszanki trawnikowej oraz dokładności zastosowanych technik siewu i pielęgnacji trawnika uzyskamy odpowiedni efekt. Ważne jest, aby trawniki, zarówno przydomowe czy te na terenach zielonych regularnie przycinać, co uniemożliwi im zdziczenie oraz nadmierny wzrost chwastów. W przeciwieństwie do trawników z rolki, które często posiadają podkład z siatki utrudniający przekopanie się kretom, również odstraszania tych zwierząt może okazać się nie lada wyzwaniem dla posiadaczy trawników.

Zobacz więcej na stronie: http://rem-ogrody.pl/zakladanie-trawnikow/