Rodzaje dmuchaw i wentylatorów przemysłowych – zastosowania i branże

Dmuchawy to mechaniczne lub elektromechaniczne urządzenia służące do wywoływania przepływu gazu przez zamknięty system kanałów, pomiędzy pomieszczeniami, kominy, w różnych procesach przemysłowych itp. – czyli wszędzie tam, gdzie wymagany jest przepływ w celu wyczerpania, zasysania, chłodzenia, wentylacji, przenoszenia itp. 

Kluczowe specyfikacje obejmują takie kategorie jak zastosowanie, typ dmuchawy, konfiguracja, a także parametry przepustowości, moc i wymiary. Dmuchawy mogą chłodzić elektroniczne podzespoły i obudowy, wywołują nadmuch powietrza w kotłach, zwiększają przepływ powietrza w silnikach i są produkowane w różnych konstrukcjach, takich jak promieniowe czy osiowe. Zwykle wentylatory lub dmuchawy napędzają silniki elektryczne, chociaż używa się do tego celu także silników spalinowych.

Dmuchawy, sprężarki a wentylatory

Dmuchawy często używane zamiennie z wentylatorami, są definiowane jako mające stosunek ciśnienia wylotowego do ciśnienia ssania między 1,11 a 1,2, podczas gdy wentylatory są definiowane jako urządzenia posiadające ten stosunek o niższej wartości. Sprężarki natomiast są zdefiniowane jako coś powyżej. Niektórzy twórcy przenośnych wentylatorów określają swoje jednostki jako dmuchawy, nawet jeśli niekoniecznie odpowiadają one temu rozróżnieniu, które odnosi się do trwale zainstalowanego sprzętu przemysłowego. Innym rodzajem dmuchawy jest mobilne lub ręczne urządzenie służące do przemieszczania opadłych liści.

dmuchawa promieniowa

Aplikacje i branże, gdzie dmuchawa lub wentylator przemysłowy jest konieczny

Dmuchawy promieniowe są rutynowo wykorzystywane do zasilania powietrzem w procesie spalania, w układach chłodzenia i suszenia, w aeratorach ze złożem fluidalnym, w systemach przenośników pneumatycznych, do kontroli zapylenia itp. Dmuchawy z wypornością dodatnią są również używane do transportu pneumatycznego i do napowietrzania ścieków, jak również do przenoszenia gazów wszelkiego rodzaju w przemyśle petrochemicznym. Dmuchawy promieniowe są często budowane jako jednostki blisko sprzężone, co oznacza, że ​​koło wirnika nie jest podparte przez niezależne łożyska, ale jest podparte na przedłużeniu wału silnika i opiera się na łożyskach silnika w celu podparcia. Zamknięty montaż zapewnia sprzężenie wału napędowego. W innych układach wykorzystuje się łożyska ślizgowe, np. w konstrukcjach z napędami pasowymi. Promieniowy wylot dmuchawy jest zwykle ustawiony stycznie do obrotu wirnika i może być określony zwykle w jednej z ośmiu orientacji kątowych w odniesieniu do kierunku obrotów koła dmuchawy, tworząc szesnaście możliwych układów obrotu i orientacji wyładowania z przyrostem 45 stopni.